.
   
 
Taraklı - Sakarya'nın Turizm Manifestosu
Resmin Büyüğünü Görmek İçin Tıklayınız

Taraklı kazandı…

Kamp alanındaki büyülü ortamı kelimelere dökmek zordur. Kelimeler kifayetsiz kalır, hissettiklerinizi aktaramazsınız. Anlamak için bizzat orada gecelemeniz ve sabaha uyanmanız gerekir.

Orman içinde güne uyanmak, güneşin doğuşunu ve batışını tamamen doğal bir ortamda kuş sesleri içinde izlemek ruhların gerçek anlamda dinlenmesi için mükemmel bir seçimdir. Yüzlerce çadırdan oluşan kamp alanında doğaseverlerin meydana getirdiği görüntü mükemmeldi.

Kamp ateşi etrafında kurulan dostluklar, parıldayan yıldızlar ve doğanın sessizliğe bürünmüş kendine ait tılsımlı dünyasını yudumlamak güzeldi.

Karagöl yaylasında kurmuş olduğumuz “Ultima Kampı” görülmeye değerdi. Ultima ana kamp alanında bulunan herkesin ilgisini çekti.

Diğer yandan Taraklı merkezinde oluşan görüntü yakın bir gelecekte yerli ve yabancı turistlere hizmet verecek olan şirin ilçemizin makûs talihini yeneceğini gösteriyordu.

Sakarya Valisi Sn. Nuri Okutan’ın ve Taraklı Belediye Başkanı Sn. Tacettin Özkaraman’ın tören alanında Ultima’ya teşekkür etmeleri büyük incelikti. Kendilerine derneğim adına içten teşekkür ediyorum.

Doğada Görüntü Avcılığı fotoğraf yarışması 19–21 Mayıs tarihleri arasında Taraklı’da yapıldı. Ön hazırlıkları aylar süren bu yarışmanın yakın bir gelecekte Taraklı ilçemizin tanıtımına büyük katkısı olacağına inanıyorum.

Bundan tam bir yıl önce 25 Mayıs 2005 tarihinde Yeni Sakarya gazetesinde DASK DOGAY başlıklı bir yazı yazmıştım. Sakarya’nın turizm gelirlerine katkı sağlayacak olan Ulusal fotoğraf yarışmasının Taraklı ilçemize kazandırılması konusunda Sayın Valimize çağrı yapmıştım.

Sn. Nuri Okutan’ın öncülük etmesiyle bir ilk gerçekleşmiş oldu ve Türkiye’nin 9 ayrı ilinde yapılan yarışmanın onuncusu Taraklı ilçemizde mükemmel bir katılım sağlanarak yapılmış oldu. Yarışmacıların Taraklı bölgesinde çekmiş olduğu fotoğraflardan oluşacak albüm / kitap, bir arşiv niteliği taşıyacaktır. Sel gider kum kalır misali yarışma unutulur. Bu yarışma değerli bir “Taraklı fotoğraf arşivi” kazanılmasına vesile olmuştur.

Bu yarışmanın belki de en güzel yanı yarışmacıların evlerde ücret karşılığında misafir edilerek Taraklı halkının “pansiyon” tecrübesine ilk adımı atmasıdır.

Taraklı ilçemizin en büyük sorunu konaklama tesislerinin olmayışıdır. Günübirlik turistik geziler ve turlar güzeldir fakat yeterli değildir. Yerli ve yabancı turistlerin ekonomik açıdan verimli olmaları için turların Taraklı içinde konaklamasını sağlamak gerekiyor. Turizmde basit bir kural vardır. Turisti, bölgesinde en fazla tutan; en fazla parayı kazanır. Turist; bir bölgede ne kadar fazla vakit harcarsa o kadar fazla para harcar. Turizmde sürenin uzaması bölge gelirinin artmasıyla doğru orantılıdır.

Ayrıca seçilecek olan bir yaylada bungalov tipi ağaç evlerden oluşan bir kamp alanı oluşturulmalıdır. Şehir hayatının rutin döngüsünde bunalan ve doğa sevgisi olan herkesin tercih edeceği yeni tatil anlayışı doğa turizmidir.

Sakarya Valisi Sn. Nuri Okutan ve Sn. Tacettin Özkaraman’ın çabaları ile yakın bir gelecekte Taraklı’ya turistik konaklama tesisleri kurulacaktır. ATSO bu süreçte yerini alarak Taraklı’ya yatırım yapacak olan girişimcilere öncülük etmelidir. Taraklı’ya yatırım yapmak geleceğe yatırım yapmaktır.

Doğa Sporları konusunda Sakarya’da bir ilk olan Ultima Doğa Sporları ve Araştırma Derneği bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazırdır.

Sanayi kuruluşu olmayan ve sürekli olarak göç veren Taraklı’nın ayakta kalabilmek için tek şansı “doğal zenginlik ve turizm”dir.

Yarışmaya SAGÜSAD adına katılan fotoğraf sanatçısı İsmail Hakkı Baliç; yerel yaşam kategorisinde birincilik ödülü aldı. Tebrikler İsmail Hakkı Baliç.

Taraklı Evleri kategorisinde ikincilik ödülü alan Recep Yüksel’i Ultima aktivitelerinden tanıyorum. Birlikte yürüdüğümüz geziler sırasında dost olduğumuz ve yarışmaya davet ettiğim Recep Bey’i canı gönülden tebrik ediyorum.

Taraklı evleri” kategori sponsoru olan Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası yönetimine teşekkür ediyorum. Doğa, çevre ve kültüre olan katkısının artarak devamını diliyorum.

Yarışma öncesinde başarılı bir koordinasyonla bizlere yardımcı olan Vali Yardımcısı Sn. Suphi Olcay Bey’e içten teşekkürler. Nihayet yarışma bitti. Bizler biraz yorulduk ama Taraklı çok şey kazandı.

Yarışmayı Sakarya/ Taraklı’ya kazandırmak için uğraştığım günlerde başarmayı temenni ediyordum.

Sanırım başardık…

İbrahim Selamet- Bizim Sakarya Gazetesi, 24 Mayıs 2006

 
Eklenme: 16-06-2006
Site Tasarım & Yazılım:  Pro WEB