.
 
FAYDALI BİLGİLER » Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?
 
.
Soğuk kamp gecelerinde iyi bir tulumdan başka ne isteyebilirsiniz ki? Güneş battıktan sonra tulumun içine ilk girdiğinizde önce kemiklerinizi titreten soğuğu ardından birkaç dakika geçtikten sonra gelen sıcak dalgasını hissetmek çok büyük bir keyiftir. Bu his geceyi konforlu geçireceğinizin işaretidir.

Aşağıda iyi bir uyku tulumu seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini okuyacaksınız.

Özetlemek gerekirse:

1. Baktığınız tulumun konfor derecesi, en az gecelemeyi düşündüğünüz en soğuk gecenin sıcaklığı kadar olsun. Güvenlik payı için bu değerin birkaç derece altında bir tulum da bakabilirsiniz.
2. Kaz tüyü dolgulu uyku tulumları ağırlık/sıcaklık değeri oranında çok iyidirler ve daha fazla küçülebildikleri için çantanızda fazla yer kaplamazlar.
3. Sentetik dolgulu tulumlar ıslandıklarında da sıcak tutmaya devam edebilirler ve ıslandıklarında tüy tulumlara göre daha hızlı kururlar. Aynı sıcaklık değerine sahip bir kaz tüyü tulumdan daha ucuzdur ama daha ağırdır.
4. Uyku tulumu tasarımı çok önemlidir. Mumya şekilli tulumlar ısı yalıtımını daha iyi yaptıklarından soğuk havalar için tercih edilmelidir. Dikdörtgen tulumlar da ayak kısmında daha fazla konfora sahiptirler ama iç kısmında ısıtmanız gereken hava miktarı da fazladır.
5. Tulum ile birlikte çok iyi bir mat seçmeniz gerekir. Ağırlığınızın altında ezilen uyku tulumunun zeminden yalıtım özelliği yoktur. O yüzden mutlaka kalacağınız koşula uygun bir mat seçimi yapmalısınız.

Uyku tulumu nasıl çalışır?
Yanlış bilinen bir kanıya açıklık getirelim: Uyku tulumları ısıtmazlar, sadece mevcut olan ısıyı muhafaza ederler. Yani aynen termoslar gibi çalışırlar. İki yüzey arasında hapsedilen hava ısı yalıtımını sağlar. Bu havayı hapsetmek için sentetik dolgular ya da tüy malzeme kullanılır.

Bir uyku tulumu seçerken şu faktörlere dikkat etmekte fayda vardır:
 • Konfor derecesi
 • Dolgu (sentetik veya tüy)
 • Ağırlık
 • Paket boyutları
 • Şekil
 • Kişisel tercihleriniz

  Konfor Derecesi
  Bir uyku tulumunda bahsedilen konfor derecesi geceyi üşümeden geçireceğiniz limit değeri gösterir. Mesela -10 derece olarak bahsedilen bir uyku tulumunda, -10 dereceye kadar üşümeden kullanabilirsiniz bu değerden daha soğuk şartlarda üşüyebileceğiniz anlamına gelir.
  Ekstrem derecesi ise bu tulumun içinde donmadan geceyi geçirebileceğiniz minimum değerdir. Bu derecede üşüyeceğinizi garanti ederiz!
  Peki bu değerler ne kadar güvenilir? Dünyada bu değerleri test eden bir çok kurum var. Bazı üreticiler tulumlarını bu kurumlara test ettirip alınan değeri tulumun üzerine basarlar. Avrupa’da geçen sene bir standard yayınlandı. Artık bütün Avrupa kökenli üreticiler bu norma uymak zorunda. Bu norma sahip markaların verdiği değerler daha güvenilir sonuçlar vermektedir. Bir uyku tulumu seçerken bu özelliğe dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

  Uyku tulumunda sıcak kalmanız bir çok etkene bağlıdır:
  - Mat olarak kullandığınız malzemenin yalıtımı yeterli değilse, tulumunuz ne kadar iyi olursa olsun geceyi rahatsız geçirmeniz kaçınılmazdır.
  - Kapalı bir alanda kalıp kalmamanız da konforunuzu fazlasıyla etkiler. Bir çadır içinde konaklamak ile açıkta konaklamak arasında çok fazla fark olabilir. Unutmayın ki çadırda konaklamak açıkta konaklamaya göre en az 10 derece daha sıcaktır.
  - Kişinin metabolizması da sıcak bir gece geçirme konusunda etkilidir. Eğer normalde üşüyen bir bünyeniz varsa daha iyi yalıtımlı bir tulum seçmenizi tavsiye ederiz.
  - Cinsiyet faktörünü de unutmamak lazım. Bayanlar erkeklere göre genellikle daha çabuk üşürler.
  - Tulumun içindeyken giydiğiniz kıyafetler çok önemlidir. Uzun içlikler ve temiz çoraplar soğuk gecelerde en iyi seçimdir. Bunlar aynı zamanda tulumunuzun temiz kalmasına da yardımcı olur. Çok soğuk havalarda başınıza geçireceğiniz yumuşak bir bere veya balaklava ve boyunluk sıcak kalmak için önemli detaylardır.
  - Tulumun fermuarları ve büzgülerinin tam kapalı olduğundan emin olun.
  - Yatmadan önce içtiğiniz sıcak bir çorba ve hazmı kolay yiyecekler sıcak kalmanıza yardımcı olur.
  - Aynı şekilde yatmadan önce mutlaka tuvalet ihtiyacınızı karşılayın.

  Derleyen: Ulaş Ersin
 • 03.06.2006
  Site Tasarım & Yazılım: Pro WEB