.
 
FAYDALI BİLGİLER » Yeni yürüyüş ayakkabılarının alıştırı..
 
.

Yeni bir yürüyüş ayakkabısı aldınız. Evet çok sertler, hele alışık değilseniz ilk kullanımda sizi rahat ettirmek yerine tam bir işkenceye dönüşebilirler. Bunu yaşamamak için aşağıdaki tavsiyelerimizi göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Herşeyden önce acele etmemeniz gerekiyor. Ayakkabıların ayağınıza alışması ve sizin ayakkabılara alışmanız için bir miktar zamana ihtiyacınız var. Unutmamanız gereken bir şey var ayaklarınız ayakkabılar kadar sert değillerdir. O yüzden ilk dikkat etmeniz gereken, ayakkabıyı kullanmaya başlamadan en geç bir hafta kadar önce satın almaktır.

Değişik marka ya da model ayakkabıların açılmaları farklı süreler alabilir. Sert ayakkabıların açılma süresi daha uzun olabilecekken yumuşak bir ayakkabıyı bir hafta içerisinde alıştırabilirsiniz. Özellikle tamamı kalın deriden oluşan ayakkabıların alışması oldukça uzun sürebilir.

Ayakkabıyı mağazada denedikten sonra satın almaya karar vermeden önce mutlaka ayağınıza tam uyum sağladığından ve numaranın doğru seçilmiş olduğundan emin olun. Mutlaka yürüyüş sırasında kullanacağınız tipte bir çorapla deneyerek kararı verin.

Temel Ayakkabı Alıştırma Prosedürü

Ayakkabıyı aldıktan sonra evin içinde deneyerek başlayın. Mutlaka kullanacağınız çoraplarla birlikte deneyin ve bağcıkların iyice sıkılmış olmasına da dikkat edin. Dilin içeride katlanması ayakkabının rahatsızlık vermesini sağlayacaktır.
- Eğer evde deneme süresi boyunca dayanılmaz rahatsızlıklar hissediyorsanız dışarıda kullanmaya başlamadan önce aldığınız yere götürüp bir başka model ya da numara ile değiştirebilirsiniz. Eğer emin olmadan önce dışarıda giymeye başlarsanız ve ayakkabı ayağınıza vurursa değiştirme şansınız kalmaz.
- Ayakkabının doğru seçildiğine inanıyorsanız artık dışarıda giymenin vakti gelmiştir. Öncelikla ayakkabıyı şehirde basit yürüyüşler yaparak deneyin. En ufak vurma başlangıcında ayakkabıları çıkartın ve ayağınıza bir gün dinlenme süresi verin. Unutulmamalıdır ki ufak sorunlar uzun zaman sonra büyük problemlere yol açabilirler.
Bu şekilde her seferinde yürüdüğünüz mesafeyi ve zamanı arttırarak ayakkabının ayağınıza tam olarak alışmasını sağlayabilirsiniz.

Ayakkabıların ayağınıza tam olarak alışmaları en iyi ihtimalle bir hafta alacağı için ayakkabınızı yapacağınız etkinlikten daha önce almayı unutmayınız.

Keyifli yürüyüşler..

Yazan: Ulaş Ersin

01.06.2006
Site Tasarım & Yazılım:  Pro WEB