.
 
FAYDALI BİLGİLER » Kamp Yeri Seçerken Dikkat Edilecekler
 
.
Güneş batmak üzere artık yürüyüşünüzü sonlandırıp çadırınızı kurmak için bir yer seçmek zorundasınız. Aşağıda çadır yeri seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı sıralamaya çalıştık.

Yaz ve bahar aylarında
Faaliyete başlamadan önce kamp yerleri hakkında araştırma yapın. Daha önce o bölgede kamp yapmış olan arkadaşlarınızla konuşmak en güvenilir yöntemdir.
Kamp yerinizi güneş batmadan 2 saat önce varacakmış gibi hesap yapın. Çadırınızı kurmak, içine yerleşmek için havanın kararmasını beklemeyin.

Tercihen daha önce kullanılmış çadır yerlerine çadırınızı kurun. Bu şekilde hem doğaya daha az zarar vermiş olursunuz hem de başka bir yeri fazla temizlemek için uğraşmazsınız.

Kamp yeriniz su kaynağına yakın olsun. Hem kaynağın temiz kalması hem de kaynaktan faydalanan diğer hayvanları korkutmamak için kamp yeriniz ile su kaynağı arasındaki mesafe yaklaşık 100 metre olmalıdır.

Kalabalık bir kamp yerine çadır kuracaksanız ve gürültüden hoşlanmıyorsanız grubun bir miktar uzağında bir çadır yeri seçebilirsiniz. Siz de akşam gürültülü bir şekilde eğlenmeyi düşünüyorsanız aynı şekilde diğer kampçıların huzurunu bozmayacak mesafede kalmaya özen gösteriniz.

Uzun süreli kamp yapacaksanız çadır yerinizin mutlaka gölgelik bir alanda olmasına dikkat edin. Uzun süre güneş altında kalan çadırınızın ömrünün çok hızlı bir şekilde azalacağını unutmayın.

Rüzgar yönünü tahmin edin ve çadırınızı buna göre en korunaklı olacak şekilde kurun. Ağaçların arası, bir büyük kayanın arka tarafı sizi rüzgardan koruyabilir.

Alçak seviyeli yerlere dikkat edin. Dere yatağı, göl çevresi gibi yerlere kamp kuracaksanız havayı çok iyi gözlemleyin. Eğer ani bir yağmur bastıracak olursa çadır kurduğunuz yeri su basabilir.

Eğer plajda kamp kuracaksanız dalga izlerine bakarak denizden uzağa çadırınızı kurun.

Çadırınızı kurmadan önce zemini mutlaka çok iyi temizleyin, varsa çadırı kurmadan önce çadırın altına bir koruyucu örtü serin. Bu çadırınızın ömrünü ciddi bir şekilde uzatacaktır.

Çadır yerinin mümkün olduğunca düz bir zemine sahip olduğundan emin olun. Eğimli bir çadır yerinde sabaha kadar yattığınız yerden kayabilirsiniz.

Çok elektrikli bir yerde çadır kuracaksanız yıldırım tehlikesinde uzak bir yerde kamp yeri seçin. Büyük kayaların yakınları ve ağaç altları tehlike yaratabilecek yerlerdir. Aynı şekilde baton, kazma yada kürek gibi yıldırım çekebilecek malzemeleriniz mümkünse toprak altına gömün ya da kamp yerinizden uzak bir yere yerleştirin.

Kış kampı
Kar üzeri, doğaya en az zarar veren kamp yeridir. Kar eridikten sonra sizden geriye neredeyse hiçbir iz kalmaz. Karda kamp kurarken de dikkat edilmesi gereken bir çok nokta vardır.

Çadır kurmayı düşündüğünüz yerde hayvan izleri varsa başka bir yer seçin. Burası hayvanların kullandığı bir yol olabilir.

Mümkün olduğunca yüksek yere çadır kurun. Kış aylarında soğuk hava aşağı doğru çöker. Vadi içleri en soğuk yerler olacaktır. Sabah güneşin ilk ışıklarının vurduğu yeri seçmek sabah keyifli ve sıcak bir şekilde uyanmanıza yardımcı olur.

Mutlaka rüzgardan iyi korunan bir yer seçin. Zemindeki kar şekillerinden o bölgenin ne kadar şiddetli rüzgar aldığını hesaplayabilirsiniz.

Çadırı kurmadan önce zemini bir kar küreği ile mutlaka iyice kazarak çadır yeri açın. Çadırı kurduktan sora çadır yüksekliği kadar kar duvarı yapın.

Olası çığ koşullarını gözlemleyin ve bu tehlikeden uzak bir yere çadırınızı kurun.

Sonuç olarak doğaya mutlaka saygı ile yaklaşın ve mümkün olduğunca temiz bırakın.
03.06.2006
Site Tasarım & Yazılım:  Pro WEB