............................
 
HABER
 
 
.
27.AĞUSTOS.2018 ENES BAYRAKTAR KIZILKAYA FAALİYET RAPORU

 


KIZILKAYA FAALİYET RAPORU


TARİH: 27.08.2017

HAVA DURUMU: TAMAMEN AÇIK GÜNEŞLİ

EKİP: DURAN KÜÇÜKÖNER - ALİ İHSAN SULAK - ADNAN KARA - MEHMET ALİ KAYA - ENES BAYRAKTAR

KULLANILAN MALZEME: KASK - 30 MT İP (50 MT OLSA DAHA İYİ OLUR) - PERLON - EMNİYET KEMERİ  


NE ZAMANDIR İÇİMDE BİR ALADAĞLAR HASRETİ VARDI. ÖYLE YA, NEREDEYSE BİR SENE OLMUŞTU. BAYRAM TATİLİNİ FIRSAT BİLEREK, GEÇEN SENE ÇELİKBUYDURAN'DA TANIŞTIĞIM MEHMET ALİ KAYA (MALİ AĞABEY) İLE İRTİBATA GEÇTİM. PARTNERİM ERTUĞRUL ÇOLAK (ETO), MALİ VE BEN SAĞLAM BİR FAALİYET PLANINA BAŞLADIK. KAZBEK-ALADAĞLAR ARASINDA GİTTİK GELDİK VE ALADAĞLAR'DA KARARA VARDIK. LİDER MALİ AĞABEY OLACAKTI. BİZ ETO İLE SAKARYA'DAN YOLA ÇIKIP, ANKARA'DAN MALİ'Yİ ALIP, NİĞDE'YE GEÇECEKTİK FAKAT ETO ŞİRKETTEN ERKEN İZİN KOPARAMAYINCA PLANLAR DEĞİŞTİ VE BEN OTOBÜSLE 25 AĞUSTOS CUMA SABAH 07.00' DA ANKARA'YA YOLA ÇIKTIM. SAAT 11.00'DA AŞTİ'DE MALİ AĞABEY İLE BULUŞTUK. PLAN KOMPLE DEĞİŞMİŞTİ.

YİNE GEÇEN SENE ÇELİKBUYDURAN'DA, TATLI BİR ANI İLE TANIŞTIĞIMIZ DURAN VE ADNAN ABİLERLE ÇAMARDI'DA BULUŞUP, SON ALIŞVERİŞLERİ YAPIP, SOKULLUPINAR'A KAMP ATACAK VE SABAH ERKENDEN KARAYALAK VADİSİNDEN, ÇELİKBUYDURAN'A YOLA KOYULACAKTIK

HEDEF ALADAĞLAR'IN EN YÜKSEĞİ; KIZILKAYA!

HEDEFİ DUYUNCA ÜRKMEDİM DEĞİL, FAKAT FAALİYETİ BİRLİKTE YAPACAĞIM 'ADAMLAR' O KADAR TECRÜBELİ Kİ, KAYGILARIM SIFIRA İNDİ. BİR DE ÜÇÜNÜN YANINA, YILLARINI DAĞLARA VERMİŞ, İHTİYAR DELİKANLI ALİ İHSAN HOCAM EKLENİNCE HİÇBİR PROBLEM KALMAMIŞTI.

CUMA AKŞAM VAKTİ ÇAMARDI'DA, EVVELA EMEKTAR KATIRCI MEHMET ŞENOL, ARDINDAN ALİ İHSAN HOCAMLA BULUŞTUK. BİZ ÇAYLARI YUDUMLARKEN, MERSİN'DEN GELEN, DURAN AĞABEY, ADNAN AĞABEY VE EDA HOCA'DAN OLUŞAN ÜÇ KİŞİLİK EKİP TE BİZE KATILDI. SON ALIŞVERİŞLERİMİZİ YAPTIK VE SOKULLU'YA DOĞRU YOLA KOYULDUK. KAMPIMIZI KURDUK, SICAK BİRŞEYLER İÇTİK VE HERKES ÇADIRLARA ÇEKİLDİ.

26.08 CUMARTESİ SABAHI GÜNEŞ DOĞDUKTAN SONRA YOLA KOYULDUK. AĞIR HAREKET EDİYORDUK, BEN VE DURAN ABİ YÜKLERİMİZİ SIRTIMIZDA TAŞIYORDUK. ÖĞLEDEN SONRA ÇELİKBUYDURAN'A VARDIK. YEDİK, İÇTİK, FAALİYETİ NETLEŞTİRDİK. KIZILKAYA'NIN ÇÜRÜK VE TEHLİKELİ YÜZEYİNDEN ÖTÜRÜ EDA HOCA BİZİMLE GELMEYECEKTİ. İŞTEN GEÇ İZİN İZİN ALABİLEN ETO DA O GECE YARISI ÇELİKBUYDURAN'A ULAŞTI. SABAH YORGUN OLACAĞI İÇİN O DA BİZİMLE GELEMEYECEKTİ. EDA HOCA İLE BİRLİKTE KARASAY - EZNEVİT YAPMAYI PLANLADILAR.

PAZAR SABAH SAAT 06.00'DA UYANILDI, SON KONTROLLER YAPILDI VE 07.00'DE YOLA KOYULDUK.

ÇELİKBUYDURAN'DAKİ DİK ÇARŞAK PATİKADAN İLERLEYEREK, BİR SAATE YAKIN BİR ZAMANDA KARASAY BOYNUNA ULAŞTIK VE BURADA BİRAZ DİNLENİP, BİR ŞEYLER ATIŞTIRDIK. AĞIR HAREKET EDİYORDUK, DAĞ KAÇMIYORDU, HAVA HARİKAYDI VE TEKRAR YOLA KOYULDUK. BELLİ BELİRSİZ PATİKADAN SOLA DOĞRU YÜRÜMEYE BAŞLADIK VE AZ SONRA II DERECE KAYA ETAPLARINDA TIRMANMAYA BAŞLADIK. 'YELKEN KAYA'NIN' ALTINDAN, SOL TARAFTA BİR BACA BULDUK (YAKLAŞIK 20 MT UZUNLUĞUNDA DİK BİR ETAP.) DURAN ABİ ÖNDEN BEN ARKADAN BACAYI TIRMANDIK FAKAT BEN ZİYADESİYLE TAŞ DÜŞÜRDÜĞÜM İÇİN, ALİ İHSAN VE MALİ ABİLER BANA BAĞIRARAK ROTADAN ÇIKTILAR. ADNAN ABİ İSE TAMAMEN SERBEST, BİZDEN DAHA FARKLI BİR ROTADAN ÇIKIYORDU.

ARTIK SAAT 09.00'U GEÇMİŞTİ VE KIZILKAYA'NIN SERT VE DİK TERASLARINDA, ZİRVEYE DOĞRU BİRAZ HEYECAN, BİRAZ ADRENALİN VE ÜRPERME HİSSİYLE İLERLİYORDUK. III DERECE KAYA TIRMANIŞI DENİLEBİLİR Kİ BENCE BAZI BİR-İKİ KİLİT NOKTA IV DERECEYDİ. ÇIKIŞTA SADECE KASK KULLANDIK, İP AÇMADIK.

ZİRVENİN HEMEN ALTINDA BİR ARA GERİDE KALMIŞTIM. ARKAMA BAKTIĞIMDA, BİZDEN 15-20 DK GERİDE, BAŞINDA KASK BİLE OLMAYAN BİR ARKADAŞ GÖRDÜM. ÇANTASI ÇOK UFAKTI VE MUHTEMELEN EMNİYET MALZEMELERİ DE YOKTU. ONA GELMEMESİ İÇİN İŞARET ETTİM FAKAT O BANA EL SALLAYARAK TIRMANMAYA DEVAM ETTİ.  

ARTIK 10.30 GİBİ SIRASIYLA; ADNAN ABİ, ALİ İHSAN HOCAM, DURAN ABİ, MALİ ABİ VE BEN ZİRVEDEYDİK. BİZDEN 20 DK SONRA FÖTR ŞAPKASIYLA ARKAMIZDAN TIRMANAN 'CESUR' DAĞCI GELDİ. 'HALİL' İLE ZİRVEDE TANIŞTIK. HİÇBİR MALZEMESİ VE EĞİTİMİ OLMADAN, SADECE TOROSLARDA BÜYÜMENİN VERDİĞİ AVANTAJ VE CESARETLE, MERSİN'DEN YOLA ÇIKARAK; EZNEVİT YAYLA, EZNEVİT-KARASAY ZİRVE VE KIZILKAYA YAPAN KARDEŞİMİZİ ÖNCE TEBRİK EDEN ADNAN VE DURAN AĞABEYLER, BU ŞEKİLDE YAPTIĞI DAĞCILIĞIN YANLIŞ OLDUĞUNU, KESİNLİKLE TEK BAŞINA VE EMNİYETSİZ YOLA ÇIKMAMASI GEREKTİĞİNİ ÖĞÜTLEDİLER. HALİL BEYEFENDİ VE OLGUN BİR KARDEŞİMİZDİ.

BİR SAATTEN FAZLA SÜRE ZİRVEDE KALDIK. MANZARA İNANILMAZDI. KARŞIMDA DEMİRKAZIK, EMLER-HÜRTEPE-SEMATEPE-KOCASARP TRAVERSİ VE HATTA HEYBETLİ ERCİYES, SAĞIMDA DİREKTAŞ VE KIZILYAR SIRTLARI, ARKAMDA HEP ÇOK MERAK ETTİĞİM, 'KILÇIĞIYLA' DAĞCILARI KENDİSİNE HAYRAN BIRAKAN KALDI VE NİCELERİ...

DEFTER İMZALANDI, FOTOĞRAFLAR ÇEKİLDİ VE İNİŞE GEÇİLDİ. İNİŞTE BİR KAÇ YERDE BOŞLUK HİSSİ YAŞADIM. SADECE İKİ ETAPTA İP AÇTIK. BİRİNCİSİ ÇOK KISAYDI AMA DELİ CESARETİNE GEREK YOKTU. İKİNCİSİ İSE ÇIKIŞTA KULLANDIĞIMIZ BACA. ROTA DA İNİŞ YAPILMASI GEREKEN YERLERDE SİKKELE ÇAKILI VE SAĞLAM FAKAT BAZI PERLONLAR BİR İNİŞİ BİLE KALDIRMAYACAK DÜZEYDE ÇÜRÜKTÜ. MUTLAKA EMNİYET İÇİN PERLON GÖTÜRÜLMELİ.


 HEMEN GELDİĞİMİZ ROTADAN GERİ DÖNDÜK VE YİNE KARASAY BOYNU'NDA MOLA VERDİK.  BİR SAAT KADAR DA ORADA MANZARAYI İZLEDİK VE 15.30 GİBİ KAMPIMIZA GERİ DÖNDÜK.


KIZILKAYA; ÇÜRÜK TERASLARI, ÇARŞAKLI VE BOZUK YAPISIYLA DİK VE GÖRECE TEHLİKELİ BİR DAĞ. YİNE ÇIKAR MIYIM? EVET ÇIKARIM ((: DAHA ÖNCE ÇIKANLARA VE ÇIKACAKLARA TEBRİKLER VE BAŞARILAR.


ENES BAYRAKTAR


28.08.2017


                                                              


 


 


 

 

 

 

        

 
Site Tasarım & Yazılım:  Pro WEB